prof Zdzisław Wiatr

Prof. Zdzisław Wiatr - Rysownik, grafik, malarz, pedagog. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach w latach 1981-1986. Gdzie w roku 1986 zrealizował dyplom z wyróżnieniem w pracowni książki prof. Adama Romaniuka oraz pracowni malarstwa prof. Macieja Bieniasza. W latach 1986 - 1987 był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Od 2022 roku profesor zwyczajny na Wydziale Sztuki, Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Współpracował z miesięcznikiem ,,Res Publica” oraz z Oficyną Wydawniczą „Errata”, Instytutem Sztuki PAN w Warszawie. Brał udział w blisko 400 wystawach zbiorowych oraz zrealizował blisko 60 wystaw indywidualnych, wielokrotnie nagradzany.

- Otrzymanie nominacji profesora sztuki w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki (postanowieniem prezydenta RP z dnia 1 sierpnia 2022 roku),

- Wystawa zbiorowa: „Znaki Apokalipsy”, Międzynarodowa Wystawa Sztuki Współczesnej, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, Toruń, 2020,

- Wystawa indywidualna: „Zdzisław Wiatr „Pamięć miejsc – retrospektywna wystawa rysunków z lat 1989-2019”, Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki”, Kielce , prezentacja autorskich zestawów rysunku (60 rysunków), listopad – grudzień, 2019.

„Gadzowice 1”, rysunek-technika mieszana, 70x100cm, 2020, Zdzisław Wiatr

„Staw 4”, rysunek- białe markery- płótno, 80x100cm, 2018, Zdzisław Wiatr