prof Maciej Zagórski

Prof. Maciej Zagórski, pianista, pedagog. Dr hab. sztuki, z Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie związany od 1991 roku, od 2008 – profesor uczelni, aktualnie kierownik Katedry Muzyki. Ukończył PSM I i II stopnia w Częstochowie w klasie mgr Henryki Zasempy-Kozery (1984); absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Kazimierza Gierżoda (1989). Studia uzupełniał w Wyższej Szkole Muzyki i Sztuki Aktorskiej w Wiedniu pod kierunkiem prof. Waltera Fleischmanna. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich pedagogów amerykańskich i rosyjskich. Jest laureatem Konkursu im. I.J. Paderewskiego (Bydgoszcz 1986) i Festiwalu Pianistyki Polskiej (Słupsk 1991). 2006 wyróżniony Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy. Koncertował z South Bend Symphony Orchestra, Sinfonią Varsovia, Filharmonią Narodową, wielokrotnie z Filharmonią Częstochowską i in. Występuje z recitalami solowymi i kameralnymi w kraju i za granicą (Europa, Japonia, Palestyna, Rosja, Stany Zjednoczone). Wydał kilka płyt jako solista i kameralista.

- Cykl koncertów prezentujących Nokturny (2020) Pawła Łukaszewskiego m. in. w Polsce (Filharmonia Częstochowska), na Litwie (Kłajpeda, Kowno) i Słowenii (Lublana).

- Publikacja przekładu monografii Waltera Fleischmanna Sztuka ukryta w nutach, Częstochowa 2020, poświęconej odczytywaniu tekstu nutowego w oparciu o wiedeńską tradycję pianistyczną. Powiązane z tym referaty na konferencjach międzynarodowych.

- Koncerty monograficzne poświęcone polonezom kompozytorów polskich XVIII i XIX wieku (M.K. Ogiński, K. Kurpiński, M. Szymanowska, S. Moniuszko, J. Zarębski oraz F. Chopin) w kontekście umieszczenia poloneza na liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO (grudzień 2023).