dr Artur Lubos

Dr Artur Lubos (ur. 1984 r. w Tarnowskich Górach) - Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni rzeźby prof. Józefa Sękowskiego. Na tej uczelni uzyskał również w 2005 roku doktorat z zakresu rzeźby. W 1996 roku podjął pracę na wydziale sztuki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, obecnie Uniwersytet Jan Długosza w Częstochowie. Prowadzi działalność artystyczną i edukacyjną w Galerii Pod-Nad w Tarnowskich Górach. Bierze udział w wystawach oraz plenerach artystycznych w kraju i zagranicą. Jest autorem instalacji i realizacji rzeźbiarskich. Zajmuje się również grafiką, scenografią oraz projektowaniem, głównie aranżacji multimedialnych wystaw muzealnych. W 2023 otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Art in Architecture za instalację rzeźbiarską w ramach wystawy plenerowej pt. „Miejsce z blizną” na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag 318/VIII F (344) Lamsdorf w Łambinowicach.

- Projekt wystawy plenerowej pod tytułem „Miejsce z blizną” dla Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych wraz z przestrzenną instalacją rzeźbiarską; projektant główny aranżacji oraz autor instalacji; projekt aranżacji 2020 r. (wdrożenie 2021 r.)

- Projekt aranżacji wystawy stałej w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Wystawa wpisuje się w postindustrialną przestrzeń dawnej elektrowni Huty Królewskiej (później Huty Kościuszko); projektant główny aranżacji oraz autor instalacji; projekt aranżacji 2020 r. (wdrożenie 2021 r.)

- Projekt oraz realizacja rzeźbiarska dwóch pomników w ramach projektu „Tarnogórzanie dla pamięci”, 2006 oraz 2007 r.

Instalacja rzeźbiarska pt. „Obecność” zrealizowana na terenie obozu jenieckiego Stalag 318/VIII F (344) Lamsdorf w Łambinowicach w ramach wystawy stałej „Miejsce z Blizną” w 2021 roku, technika własna, powierzchnia instalacji: 30x15 m, autor: Artur Lubos

Pomnik-kolumna upamiętniający synagogę w Tarnowskich Górach, 2006 r., piaskowiec oraz dolomit, wys. 3 m, autor Artur Lubos