dr hab. Katarzyna Winczek, prof. nadzw. UJD

Dr hab. Katarzyna Winczek, prof. nadzw. UJD - Studiowałam na kierunku wychowanie plastyczne w WSP w Częstochowie; dyplom z grafiki warsztatowej w 1987 r. Przewód doktorski i habilitacyjny zrealizowałam na Wydziale Grafiki ASP w Katowicach. Od czasu studiów pracuję na macierzystej uczelni, w Katedrze Grafiki. Kierowałam Zakładem Grafiki Warsztatowej, byłam Prodziekanem ds. Nauki Wydziału Wychowania Artystycznego. Od 2019 roku pełnię funkcję Dziekana Wydziału Sztuki UJD. Moje zainteresowania badawcze i artystyczne koncentrują się wokół związków sztuki i ekologii, a szczególnie nietoksycznych technik grafiki artystycznej druku wklęsłego. Obszar ten badałam min. w projekcie finansowanym przez NCN, 2012-2015. Podsumowaniem doświadczeń są: monografia Ekologiczne techniki grafiki warsztatowej, Wyd. AJD, Częstochowa 2015; red. monografii: Oikos-… Postawy twórcze wobec zagadnienia ekologii w sztukach plastycznych, Wyd. AJD, 2017. Twórczość w zakresie grafiki artystycznej prezentowałam na kilkunastu wystawach indywidualnych, oraz wielu wystawach pokonkursowych grafiki, rysunku w kraju i za granicą.

Otrzymałam kilkanaście nagród i wyróżnień, a wśród nich:

- I Nagroda, XIV Międzynarodowe Biennale Małej formy Graficznej i Exlibrisu, Ostrów Wielkopolski; Nagroda Specjalna PGSW w Ostrowie Wielkopolskim – wystawa indywidualna, 2011

- Prix de la ville de Sarcelles – Deuxième Prix, 18. Biennale Internationale de la Gravure de Sarcelles, 2017

- Nagroda Dziekana Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie, 7. Międzynarodowe Triennale Grafiki – Gdańsk 2022 Od Gutenberga do cyfrowej rzeczywistości, 2022

podpisy, które będą umieszczone pod daną reprodukcją.
- tytuł pracy, technika, format, rok wykonania, autor (w przypadku dzieł plastycznych)

Terytorium G. V, akwaforta, 49,5x59,5, 2021, Katarzyna Winczek

Terytorium V. V, akwaforta, akwatinta, 49,5x59,5, 2021, Katarzyna Winczek