dr hab. Krystyna Szwajkowska, prof. nadzw. UJD

dr hab. Krystyna Szwajkowska, prof. nadzw. UJD - ukończyła studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie), kierunek: wychowanie plastyczne. Dyplom z grafiki warsztatowej – 1982r. Jest doktorem habilitowanym sztuk plastycznych w zakresie grafiki (stopnie w dziedzinie sztuki zrealizowała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu). Pracuje na stanowisku profesora uczelni w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie na Wydziale Sztuki, w Katedrze Grafiki. W twórczości zajmuje się litografią oraz innymi technikami grafiki warsztatowej, rysunkiem i malarstwem. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Za twórczość otrzymała nagrody i wyróżnienia, m.in.: 1993- I nagroda w dziedzinie grafiki i rysunku na IV Ogólnopolskim Biennale Sztuki „Ecce Homo” w Katowicach, 2005- otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, 2011- Nagroda Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury za całokształt pracy twórczej i pedagogicznej, 2018- otrzymała Złotą Odznakę Związku Polskich Artystów Plastyków, 2023- otrzymała Medal Złoty za Długoletnią Służbę.

- Autorka podręcznika : „Litografia – tradycja i współczesność”, 2007 r.

- Złota Odznaka Związku Polskich Artystów Plastyków za szczególne zasługi dla sztuki oraz wyjątkowo znaczący wkład pracy społecznej na rzecz środowiska artystów plastyków -2018 r.

- Indywidualna wystawa litografii i rysunku „Art Jurassica- ściśle jawne inspiracje”, Muzeum Geologiczne, Państwowy Instytut Geologiczny, Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa 2022 r.

Krystyna Szwajkowska, Struktury zycia XLVII, Globalne ocieplenie, litografia, monotypia, szablon, 100x70 cm, 2021 r.

Krystyna Szwajkowska, Struktury zycia XLVIII, Globalne ocieplenie, litografia, monotypia, 100x70 cm, 2021 r.