dr hab. Marek Mielczarek, prof. nadzw. UJD

Dr hab. Marek Mielczarek, prof. nadzw. UJD - Magister wychowania plastycznego (Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Częstochowie, Wydział Humanistyczno-Pedagogiczny, w roku 1987), Staż artystyczny (Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Warszawie, Wydział Rzeźby, w roku akademickim 1988/89 ), Przewód kwalifikacyjny I stopnia (Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Rzeźby, w 1997 roku), Stopień doktora habilitowanego (Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Wydział Malarstwa i Rzeźby, w roku 2013). Obecnie pracuje w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie na stanowisku profesora uczelni. W latach 2001-2018 prowadził autorską Galerię Pod Ciśnieniem w Oleśnie (woj. opolskie). Jego praktyka artystyczna znajduje wyraz w rzeźbie oraz utworach przestrzennych o rzeźbiarskiej genezie: installation art, environment, performance, happening. Utwory te posiadają charakter trójwymiarowych rysunków. Nastąpiła w nich bowiem konwergencja warsztatu rzeźbiarza z warsztatem grafika.

Autor oraz uczestnik 114 wystaw w kraju i za granicą.

Przykłady wystaw indywidualnych:

- „Kratki. Graficzne obiekty przestrzenne”, Galeria Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Katowicach ArtNova2, Katowice, 2018

- „PA. Poezjografia”, Galeria Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych Konduktorownia, Częstochowa, 2019

Przykłady wystawy, w której brał też udział:

- Incydent IV Accident 4 Międzynarodowy Festiwal Sztuki i Muzyki, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa, 2018

1.Reprodukcja zimowa I b, 2021. Druk cyfrowy, 100x70cm . Marek Mielczarek.

2.Happening z ołówkiem I. Instalacja interaktywna. Drewno, stal. Korytarz w pobliżu Galerii 113. Częstochowa, 26.05.2015 r. Marek Mielczarek.