prof Tomasz Chudzik

Prof. dr hab. Tomasz Chudzik - Studia w ASP w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Od 1993 r. pedagog na Wydziale Sztuki Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. W 2007 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na ASP w Katowicach, a w 2021 r. nominację profesorską. Jest kierownikiem Katedry Grafiki UJD. Uprawia grafikę warsztatową i rysunek. Autor 30 wystaw indywidualnych. Uczestniczył w około 300 wystawach zbiorowych. Otrzymał nagrody i wyróżnienia. W ewaluacji uzyskał kategorię A. Twórczość w zakresie grafiki i rysunku. Tematyka dotyczy zjawiska przestrzenności, fascynacji naturą (także nieożywioną), obserwacji i analizy koegzystencji sztuki i nauki. Inspiracją jest także sposób zapisu językiem graficznym ulubionego obszaru tematycznego: krajobrazu. Nośnikiem przekształceń artystycznych jest gra światła i cienia na powierzchni wody - ulotny zapis otaczającego nas świata. Jego realizm kształtowany jest ostatnio w formule abstrakcyjnej. Te pogranicza stanowią obraz i formę artystyczną nowych cykli.

- X Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach, 2018

- VII International Print Biennal, Guanlan, Chiny; praca w kolekcji, 2019

-  VI Graphic Art Biennal of Szeklerland, Rumunia, 2020

-  II nagroda w konkursie Arte Grafica Italiana 2022, 2023