Obraz, którego nie ma. Polsko-włoska wystawa w Urbino

18 kwietnia na Akademii Sztuk Pięknych w Urbino odbył się wernisaż wystawy pt. Obraz, którego nie ma – Un quadro che non c’e, poświęcony artystycznemu dialogowi z zaginionym obrazem Rafaela Santi pt. Portret Młodzieńca, który do 1939 roku pozostawał w zbiorach Muzeum Czartoryskich w Krakowie.
Wystawa jest efektem projektu artystycznego rozpoczętego przez dra Adama Rokowskiego z Katedry Malarstwa w 2023 roku, w ramach programu Erasmus. Pierwsze prace powstały podczas warsztatów z włoskimi studentami, następnie projekt został powtórzony ze studentami oraz wykładowcami z Katedry Malarstwa UJD.
Wspólna prezentacja obrazów na Akademii jest kolejnym krokiem w coraz aktywniejszej współpracy naszego Wydziału Sztuki i Akademii Sztuk Pięknych w Urbino.
Wystawę, która potrwa do 16 maja 2024 można zobaczyć w budynku głównym Akademii przy via dei Maceri 2 w Urbino.

Kurator wystawy: dr Adam Rokowski przy współpracy z profesorami Marco Colazzo, Andrea Salvino i Riccardo Tonti Bandini.

(oprac. Adam Rokowski, zdj. Giada Trudu)