„Medium serigraficzne dzisiaj“


Międzynarodowe sympozjum serigraficzne Ostrawa 2013–2024
Galeria -1, Pałac Czapskich, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
17 kwietnia – 23 maja 2024
Kuratorzy wystawy: Nastazja Ciupa, Kamil Zaleski
Kuratorzy projektu ISSO: Zbyněk Janáček, Marek Sibinský

We wtorek 16 kwietnia 2024 o godz. 18.00 w Galerii -1, w Pałacu Czapskich, siedzibie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zostanie otwarta wystawa pod tytułem "Medium serigraficzne dzisiaj". Jest to największa jak dotąd prezentacja serigrafii, będących efektem ponad dwunastoletniej platformy artystycznej poświęconej współczesnemu sitodrukowi (International Serigraphy Symposium Ostrava). Międzynarodowa wystawa zorganizowana została przez Katedrę Grafiki i Rysunku Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego, przy wsparciu finansowym Miasta Statutowego Ostrawy i Wydziału Artystycznego Uniwersytetu w Ostrawie.
„Medium serigraficzne dzisiaj“ jest wynikiem współpracy Katedry Grafiki i Rysunku ostrawskiego uniwersytetu oraz Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prezentuje unikatową kolekcję 67 prac polskich artystów, która na prośbę galerii została dodatkowo poszerzona o zagranicznych rezydentów sympozjum ISSO z Czech, Francji, Irlandii, Kazachstanu, Austrii, Słowacji i Stanów Zjednoczonych uczestniczących w wybranych edycjach sympozjum w latach 2013-2024. Odwiedzający warszawską wystawę będą mogli zobaczyć grafiki 81 artystów.
Od 2013 roku badania nad sitodrukiem w Ostrawie i Republice Czeskiej związane są z Międzynarodowym Sympozjum Serigrafii w Ostrawie (ISSO). Projekt jest kontynuacją wcześniejszych działań Uniwersytetu Ostrawskiego, związanych z nazwiskami Eduarda Ovčáčka i Zbyňka Janáčka - Serigraphy Workshop Ostrava (SWO – 1997–2001). Formuła międzynarodowego projektu została przedefiniowana w 2012 roku przez Zbyňka Janáčka oraz Marka Sibinskiego i obecnie funkcjonuje jako otwarte sympozjum artystyczne poświęcone sitodrukowi, w ramach którego organizatorzy oferują wsparcie technologiczne w postaci wyjątkowego zaplecza Centrum Serigrafii Wydziału Grafiki i Rysunku - a od niedawna także Centrum Technologii Cyfrowych, nie tylko grafikom, ale wszystkim artystom wizualnym, którzy są zainteresowani tą techniką graficzną. W latach 2013-2024 na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Ostrawskiego powstała niepowtarzalna kolekcja współczesnej, głównie środkowoeuropejskiej, serigrafii, będąca efektem pobytów rezydencyjnych wielu artystów z Czech i zagranicy. Kolekcję ISSO reprezentuje 126 artystów wizualnych z ponad 350 grafikami. ISSO stało się platformą dyskursu, przestrzenią dla spotkań i nawiązywania kontaktów twórczych, jest dynamiczną siecią łączącą wiele uczelni artystycznych nie tylko w Europie Środkowej.
I oczywiście, podobnie jak to będzie miało miejsce od połowy kwietnia w Warszawie, organizatorzy stale wystawiają wybrane prace z kolekcji w galeriach w Czechach, Polsce
i na Słowacji - krajach najliczniej reprezentowanych podczas Międzynarodowych Sympozjów Serigraficznych. To kolejny wymiar i cel projektu ISSO. Prace uczestników sympozjum nie są zamykane w archiwach Wydziału Artystycznego, ale w formie wystaw organizowanych przez zaangażowane instytucje, grafiki z kolekcji prezentowane są w obiektach galeryjnych oraz w galeriach szkół artystycznych, gdzie realizowany jest kolejny, równie ważny wymiar kolekcji - serigrafie stają się materiałem edukacyjnym, w tym przypadku skierowanym do studentów i studentek grafiki w Czechach i za granicą.
Zbyněk Janáček

Projekt ISSO 2013–2024
Sfinansowano z budżetu Miasta Statutowego Ostrawy

Zaproszenie