​Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że odeszła Ś.P. dr hab. Beata Bebel-Karankiewicz


Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że 20 lipca br. odeszła nasza Koleżanka i nauczyciel akademicki Ś.P. dr hab. Beata Bebel-Karankiewicz, prof. UJD.

Msza święta pogrzebowa odbędzie się 24 lipca 2021 roku o godz. 11.00 w kościele św. Antoniego (ul. Szczytowa), po której nastąpi odprowadzenie Urny do grobu na cmentarzu Kule w Częstochowie.

Pani dr hab. Beata Bebel-Karankiewicz prof. UJD była absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie; dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Jana Szancenbacha w 1985 roku. Na tej Akademii uzyskała również kwalifikacje I stopnia w roku 1997 oraz stopień doktora habilitowanego w 2015 roku.
Związana była z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie od 1988 roku. Przez cały okres zatrudnienia nasza uczelnia była dla niej podstawowym i najważniejszym miejscem pracy a Jej bardzo bogaty dorobek artystyczno-naukowy oraz wieloletnie doświadczenie dydaktyczne były mocnym filarem funkcjonowania Katedry Malarstwa i Wydziału Sztuki.
Zorganizowała kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Uczestniczyła w wystawach, pokazach i festiwalach sztuki współczesnej w Polsce i na świecie.
Była m.in. kierownikiem międzynarodowego projektu badawczego KORRESPONDENZ-KORESPONDENCJA. Jej wieloletnie doświadczenia w uniwersyteckiej dydaktyce międzynarodowej, prowadzenie zajęć w zróżnicowanych kulturowo systemach edukacji (w Niemczech, Słowacji, Rumunii, Czechach, Chorwacji, Chinach), współpraca z nauczycielami akademickimi z tych ośrodków w zajęciach prowadzonych na Wydziale Sztuki UJD w Częstochowie, są wspaniałym przykładem integracji na płaszczyźnie artystycznej i kulturowej. Język malarski, który był najważniejszy dla Prof. Beaty Bebel-Karankiewicz, badała w ramach trwającego, kierowanego przez Nią interdyscyplinarnego projektu NAWA „Malowanie języka polskiego". Przez ponad trzy dekady w obszarze pracy dydaktycznej swoją pasją i zaangażowaniem dzieliła się z wieloma pokoleniami studentów i osób kochających sztukę.
Z wielkim bólem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Beaty, żegnamy naszą Drogą Koleżankę i Pedagoga.

Rodzinie i Bliskim przekazujemy wyrazy szczerego współczucia.
Pracownicy i studenci Wydziału Sztuki

Na zdjęciu Beata Bebel-Karankiewicz przy pracy