Wystawa "Non omnis moriar II" Witolda Zaręby w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej


Serdecznie zapraszamy na wystawę " Non omnis moriar II" dr hab. prof. UJD Witolda Zaręby. 

Wystawa czynna od 5.04 do 13.05.22 . Wernisaż 01.04 godz. 18.00

Pałac Kultury Zagłębia / Galeria Sztuki PKZ (poziom -1) / Dąbrowa Górnicza

Zapraszamy!!!!

Wystawa Non omnis moriar po raz pierwszy została zaprezentowana w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie w 2016 roku. Prace należące do tego zestawu odnoszą się do kruchości naszego istnienia, są także próbą oswojenia myśli o własnej śmiertelności. Artysta odwołuje się w nich do wspólnej pamięci zapisanej w fotografiach wojskowych pochodzących z okresu 1860-1918 – artefaktach Wielkiej Wojny. Swoją opowieść buduje przy użyciu graficznej narracji. W nowatorski sposób posługuje się technikami klasycznego warsztatu graficznego, tworząc obiekty i instalacje. Horacjańskie „nie wszystek umrę” staje się graficznym zapisem pamięci o każdej wojnie.

„Mam nadzieję, że udało mi się zbudować uniwersalny świat pomiędzy życiem a śmiercią (...). Sam od jakiegoś czasu zaczynam odczuwać stopniowe „umieranie” mojego organizmu. Komórki gorzej się regenerują, oczy potrzebują protezy okularów, a serce musi spożywać codziennie Lecalpin 20 mg i Nedal 2,5 mg. Sztuka od jakiegoś czasu staje się dla mnie próbą przygotowania, czy raczej zaakceptowania i oswojenia, nieuchronności przejścia w inną formę życia. Jest też próbą, podobnie jak u Horacego, pozostawienia po sobie śladu. Za pomocą życia mówię o śmierci, bo śmierć mówi o życiu.

Przeglądając 350 szpitalnych fotografii, musimy wyszeptać „non omnis moriar”. Mając do czynienia ze współczesnym obrazem wojny, jestem wobec niego bezsilny (...). Ta niemożność „poradzenia” sobie z nim pcha mnie do początku zapisu fotograficznego Wielkiej Wojny. Moją wypowiedź kończę słowami Francisco Goyi „El sueño de la raz ón produce monstruos” (Gdy rozum śpi, budzą się potwory).”

                                                                                                                                            

                                                                                                                                                                                                            Witold Zaręba