Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu dla mgr Marty Śliwiak doktorantki UJD!

Mgr Marta Śliwiak– doktorantka UJD w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki, otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

i Sportu w Konkursie o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2021 r.

Nazwa projektu: MOKULITO-druk płaski z matrycy drewnianej.

Przedmiotem konkursu są stypendia mające charakter cyklicznego świadczenia finansowego, przyznawane osobom fizycznym zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Stypendium obejmuje realizacje projektu o nazwie: MOKULITO-druk płaski z matrycy drewnianej oraz opracowanie instrukcji/ podręcznika do wyżej wymienionej techniki pod względem merytorycznym, dydaktycznym oraz projektowym (w całości projekt autorski). Publikacja zostanie przekazana na rzecz biblioteki UJD. Projekt zakłada indywidualny rozwój twórczy z zakresu alternatywnych technik druku w grafice artystycznej wraz z pogłębieniem wiedzy na temat techniki druku płaskiego - mokulito. Technika ta pochodzi z Japonii i ma obecnie charakter niszowy. Stosuje się w niej jako matryce drewnianą skleję, która jest łatwo dostępna i lekka. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej kamiennej matrycy, która jest kosztowna, ciężka i trudno dostępna. Potencjalnie technika ta daje możliwości druku z obszaru druku płaskiego oraz wypukłego (drzeworytu i apli).

Mgr Marta Śliwiak jest doktorantem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-

Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Pod opieką dr hab. Krystyny Szwajkowskiej,

prof. UJD prowadzi prace badawcze nad alternatywnymi technikami druku płaskiego.